Nano and Giga Challenges
in Electronics, Photonics and Renewable Energy

Symposium and Summer School (Tutorial Lectures)
Moscow - Zelenograd, Russia, September 12-16, 2011
mgu - nt-mdt
Organizers Sponsors Publications Send e-mail to us

 

 

Home
Organizers
Sponsors
Awards
Photos
Media Page
Commentaries
Publications
Important Dates
Russian Visa
Contacts
Webmail

PROGRAM
Oral Sessions
Poster Sessions
Summer School
Innovation Workshop
Exhibition

REGISTRATION
Registration
School Registration
Registration Fee
Fee Schedule

LOCAL
Visitor Tips
Transportation
Accommodation
Venues
Social Program
Zelenograd

ARCHIVE
Frequently Asked Questions
Invited Speakers
NGC2011 Highlights
Meeting Profile
NGC2009
NGC2007
NGCM2004
NGCM2002
ORAL SESSIONS


Note: Some presentations are available to download from this web page.

Venues: Summer School lectures (September 12 and 13) will be held at the Main Building at Leninskiye Gory at the Lecture Hall 01 at the first floor (right side of the bldg, before the elevators). Symposium sessions (September 14 and 15) will be held at the Bldg 1 at the New Territory, LP27-4. The Friday (September 16) School and Symposium sessions will be held in Zelenograd.


September 12 (Summer School)


September 12: School Session I (9:00AM-1:00PM)
Co-chairmen: Alexander Obraztsov and Susanne Stemmer
Location: Maing Bldg, Lecture Hall 01
9:00AM-10:00AM Victor Zhirnov, Semiconductor Research Corporation, Durham, North Carolina, USA
From Nanodevices to Nanosystems
To download presentation click here
10:00AM-11:00AM Sandro Carrara, École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Lausanne, Switzerland
Memristors: A New Age in Electronics for Sensors and Memories
To download presentation click here
11:00AM-12:00PM Evgeni Gusev, Qualcomm, San Jose, California, USA
Little "Things" Make Big Differences: MEMS/NEMS Growing into Mainstream
To download presentation click here
12:00PM-1:00PM Ilya Ivanov Oak Ridge National Laboratory, Oak Ridge, Tennessee, USA
0-D, 1-D and 2-D Nanomaterials Assemblies for Transparent Conducting Electrodes
1:00PM-2:00PM LUNCH
September 12: School Session II (2:00PM-6:00PM)
Co-chairmen: Nikolai Faleev and Dominic Gervasio
Location: Maing Bldg, Lecture Hall 01
2:00PM-3:00PM Yoshiaki Nakano, University of Tokyo, Japan
Principle and Frontier of Epitaxial Compound Semiconductor Photovoltaic Cells toward Efficiencies More than 50%
3:00PM-4:00PM Victor Klimov, Los Alamos National Laboratory, Los Alamos, New Mexico, USA
From Carrier Multiplication and Hot-Electron Transfer to the Mysteries of Nanocrystal Blinking
4:00PM-5:00PM Stephen Goodnick , Arizona State University, Phoenix, Arizona, USA
How Nano-based PV can address the Terrawatt Challenge
To download presentation click here
5:00PM-6:00PM Suhuai Wei, National Renewable Energy Laboratory (NREL), Golden, Colorado, USA
First–principles Design of Nano Materials for Energy Applications









September 13 (Summer School)


September 13: School Session III (9:00AM-1:00PM)
Co-chairmen: Nobuyoshi Koshida and Victor Zhirnov
Location: Maing Bldg, Lecture Hall 01
9:00AM-10:00AM Gyula Eres, Oak Ridge National Laboratory, Oak Ridge, Tennessee, USA
Elementary Building Blocks of Carbon Nanomaterials
10:00AM-11:00AM Alex Demkov, University of Texas at Austin, Austin, Texas, USA
Physics of Oxide Heterostructures
11:00AM-12:00PM Susanne Stemmer, University of California Santa Barbara, Santa Barbara, California, USA
Challenges and Opportunities for Hi-K/III-V Interfaces
12:00PM-1:00PM Vladimiro Mujica, Arizona State University, Tempe, Arizona, USA
Electron Transport in Electrode-Molecule Junctions
1:00PM-2:00PM LUNCH
September 13: School Session IV (2:00PM-6:00PM)
Co-chairmen: Andrey Fedyanin and Victor Ryzhii
Location: Maing Bldg, Lecture Hall 01
2:00PM-3:00PM Alexander Grigorenko, University of Manchester, Manchester, United Kingdom
Nanostructured Metamaterials for Optics and Photonics
3:00PM-4:00PM Mikko Ritala, University of Helsinki, Helsinki, Finland
Atomic Layer Deposition in Nanofabrication: General Principles and Examples
4:00PM-5:00PM Sergej Demokritov, University of Munster, Munster, Germany
Linear and Nonlinear Spin–wave Nanooptics
5:00PM-6:00PM Nobuyoshi Koshida, Tokyo University of Agriculture and Technology, Tokyo, Japan
Technological Potential of Nanosilicon for Post-Scaling Phase









September 14 (Symposium MSU)


September 14: Plenary Session I (9:00AM-12:00PM)
Co-chairmen:Stephen Goodnick and Alexey Khokhlov
Location: Bldg 1 at the New Territory, Conference Hall
8:30AM-9:00AM
Welcome and Opening Remarks
9:00AM-9:30AM Jo–Won Lee, Hanyang University, Seoul, Korea
Challenges in the Future Nanoelectronics
To download presentation click here
9:30AM-10:00AM Dmitry Strukov, University of California Santa Barbara, Santa Barbara, California, USA
Analog Hybrid Circuits
To download presentation click here
10:00AM-10:30AM David Gilmer, SEMATECH, Austin, Texas, USA
Transition–Metal–Oxides for Ultra–Scaled RRAM Memories
10:30AM-11:00AM COFFEE BREAK
11:00AM-11:30AM Alex Bratkovski, Hewlett Packard Laboratories, Palo Alto, California, USA
Plasmonics for Future Integrated Ultrafast Photonics and Sensors
11:30AM-12:00PM Mark Reed, Yale University, New Haven, Connecticut, USA
Coherent Transport and Resonant Coupling in Molecular Transistors
To download presentation click here








September 14: Afternoon Session I (2:00PM-6:30PM)
Novel Carbon Materials and Devices I
Co-chairmen: Esko Kauppinen and Vitaly Konov
Location: Bldg 1 at the New Territory, Lecture Hall B3
2:00PM-2:30PM Yutaka Ohno, Nagoya University, Nagoya, Japan
Carbon Nanotube Transistors and Integrated Circuits
2:30PM-3:00PM Gennaro Conte, University Roma Tre, Rome, Italy
Surface Channel MESFETs on Hydrogenated Diamond
To download presentation click here
3:00PM-3:30PM Sergey Gordeev, Central Research Institute for Materials, St Petersburg, Russia
Diamond Composites for Electronics and Biotechnologies
3:30PM-4:00PM Taras Kononenko, Prokhorov Institute of General Physics of Russian Academy of Sciences, Moscow, Russia
Conductive Structures in Diamond Bulk
4:00PM-4:30PM COFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Alexander Obraztsov, Moscow State University, Moscow, Russia
Field Emission Properties and Applications of Nanographite Films
5:00PM-5:20PM Alexey Schokin, NT-MDT, Zelenograd, Russia
The Enhanced Raman Studies of Graphene Flakes in Reflection Geometry
5:20PM-5:40PM Hua Jiang, Aalto University, Aalto, Finland
Characterization of Nano-carbon Materials by Atomic Scale by Transmission Electron Microscopy
5:40PM-6:00PM Danil Boukhvalov, Korean Institute for Advanced Studies, Seoul, Korea
First Principles Modeling of Chemical Functionalization of Realistic Graphenes
6:00PM-6:20PM Peter Belobrov, Syberian Federal University, Krasnoyarsk, Russia
Brilliancy and Mist of Nanodiamond: Tammon & Antitammon Quasi Particles for Diamond Crystal Ball









September 14: Afternoon Session II (2:00PM-6:00PM)
Computational Modeling and Simulation
Co-chairmen: Mark Reed and Oleg Trushin
Location: Bldg 1 at the New Territory, Lecture Hall E237
2:00PM-2:30PM Daniele Ielmini, Polytechnic University of Milan, Milan, Italy
Recent Advances in the Modeling of Set–Reset Switching in RRAM
To download presentation click here
2:30PM-3:00PM Jim Greer, Tyndall National Institute, Cork, Ireland
Atomic Scale Simulation of Junctionless Nanowire Transistors
3:00PM-3:30PM Pavel Dyachkov, Kurnakov Institute of General and Inorganic Chemistry, Moscow, Russia
Augmented Cylindical Wave and Green Function Theory for Electronic Structure of Pure, Embedded, and Doped Nanotubes
3:30PM-4:00PM Yuri Shunin, Information Systems Management Institute, Riga, Latvia
Theoretical Simulations on Electronic Transport Properties of CNT-Me and GNR-Me Interconnects
4:00PM-4:30PM COFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Tapio Ala–Nissilä, Aalto University, Aalto, Finland
Modeling Micron Scale Patterning of Thin Films: Cu on Ru
To download presentation click here
5:00PM-5:30PM Alexander Bagaturyants, Photochemistry Center, Moscow, Russia
Atomistic Multiscale Simulation of Nanostructured Materials for Photonic Applications
5:30PM-6:00PM Ricardo Rurali, Institut de Ciència de Materials de Barcelona, Barcelona, Spain
Band-offset driven Efficiency of the Doping of SiGe Core-shell Nanowires
To download presentation click here
6:00PM-6:30PM Oleg Trushin, Physics and Technology Institute of Russian Academy of Sciences, Yaroslavl, Russia
Nanostructuring in Heteroepitaxy Induced by Dislocation Network
To download presentation click here









September 14: Afternoon session III (2:00PM-6:30PM)
Nanophotonics, Optoelectronics, and Plasmonics
Co-chairmen: Alex Bratkovski and Alexander Grigorenko
Location: Bldg 1 at the New Terrytory, Lecture Hall D2
2:00PM-2:30PM Andrey Fedyanin, Moscow State University, Moscow, Russia
Frontiers in Nanoplasmonics and Magnetoplasmonics of Optical Metamaterials
2:30PM-3:00PM Alexander Govorov, Ohio University, Athens, Ohio, USA
Optical Phenomena in Hybrid Nanostructures: Exciton-plasmon Interaction, Nonlinear Effects, and Optical Chirality
3:00PM-3:30PM Yuri Lozovik, Institute of Spectroscopy, Troitsk, Moscow Region, Russia
Condensation, Superfluidity and Control of Coupled Excitons and Cavity Photons
3:30PM-4:00PM Victor Zadkov, Moscow State University, Moscow, Russia
Single Atom Fluorescence Affected by a Nanoantenna
To download presentation click here
4:00PM-4:30PM COFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Leonid Kuzmin, Chalmers University, Gothenburg, Sweden
Two-Dimensional Array of Cold-Electron Bolometers for High-Performance Cosmology Instruments
5:00PM-5:30PM Zeinulla Zhanabayev, Al-Farabi Kazakh National University, Almaty, Kazakhstan
Optical Processes in Chaotically Nanostructured Semiconductors
To download presentation click here
5:30PM-6:00PM Svitlana Baieva, University of Jyväskylä, Jyväskylä, Finland
Surface plasmon polariton interaction with Sulforhodamine 101 dye









September 15 (Symposium MSU)


September 15 Plenary Session II (9:00AM-12:30PM)
Co-chairmen:Victor Bykov and Sandro Carrara
Location: Bldg 1 at the New territory, Conference Hall
9:00AM-9:30AM Sergei Magonov, NT-MDT, Phoenix, Arizona, USA
High-Resolution Visualization and Compositional Analysis of Polymers with Atomic Force Microscopy
9:30AM-10:00AM Dmitri Golberg, National Institute for Materials Science, Tsukuba, Japan
Transmission Electron Microscope as a Tool for Nanotubes and Graphenes Property Studies
To download presentation click here
10:00AM-10:30AM Dario Narducci, University of Milano-Bicocca, Milan, Italy
Sensors on the Move. Inoculated Sensing Automata for the Early Detection of Endogenous Diseases
To download presentation click here
10:30AM-11:00AM COFFEE BREAK
11:00AM-11:30AM Dominic Gervasio, University of Arizona, Tucson, Arizona, USA
Electrochemical Conversion in Solvent-Free Salt Electrolytes
To download presentation click here
11:30AM-12:00PM Stephen Goodnick, Arizona State University, Phoenix, Arizona, USA
Ultrafast Carrier Dynamics and Third Generation Photovoltaics
To download presentation click here
12:00PM-12:30PM Gennadi Bersuker, SEMATECH, Austin, Texas, USA
Nanoscale Characteristics of Metal Oxide Resistive Memory Devices









September 15: Afternoon session IV (2:00PM-6:00PM)
Novel Carbon Materials and Devices II
Co-chairmen: Yuri Lozovik and Dario Narducci
Location: Bldg 1 at the New Territory, Lecture Hall B3
2:00PM-2:30PM Brigitte Attal-Tretout, ONERA – The French Aerospace Lab, Chatillon, France
Applications of Carbon Nanotubes : The Benefit of Sorting from High Performance Gas Sensors to Light Detectors
2:30PM-3:00PM Albert Nasibulin, Aalto University, Aalto, Finland
Aerosol Synthesis of Single-walled Carbon Nanotubes
3:00PM-3:30PM Artur Dideykin, Ioffe Physical Technical Institute, St. Petersburg, Russia
Technology for Variable Band Gap Graphene Materials Based on Graphite Oxide Reduction
3:30PM-4:00PM Victor Ralchenko, Prokhorov Institute of General Physics of Russian Academy of Sciences, Moscow, Russia
Isotopically Enriched CVD Diamond Films with Enhanced Thermal Conductivity
4:00PM-4:30PM COFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Kuei–Hsien Chen, Institute of Atomic and Molecular Sciences Academia Sinica, Taipei, Taiwan
Carbon Nanotubes and Graphene for Fuel Cell Applications
5:00PM-5:20PM Alexander Fedotov, Taganrog Institute of technology, Taganrog, Russia
Investigation of Kinetics of Carbon Nanotubes Growth
5:20PM-5:40PM Chun-Chiang Kuo, Institute of Atomic and Molecular Sciences Academia Sinica, Taipei, Taiwan
Synthesis and Characterization of Boron and Nitrogen co-Doped Graphene
5:40PM-6:00PM Ilya Ivanov Oak Ridge National Laboratory, Oak Ridge, Tennessee, USA
On Replacement of Indium doped Tin Oxide with Carbon Nanomaterials Assemblies









September 15: Afternoon session V (2:00PM-6:30PM)
Materials and Devices for Solar Energy and Energy Storage
Co-chairmen: Victor Klimov and Fred Roozeboom
Location: Bldg 1 at the New Territory, Lecture Hall D2
2:00PM-2:30PM Fred Roozeboom, TNO and Technische Universiteit Eindhoven, Eindhoven, Netherlands
Nanoscale Spatial Atomic Layer Deposition of Al2O3 for Solar Cell Passivation and other Applications
2:30PM-3:00PM Jun-ichi Fujisawa, University of Tokyo, Tokyo, Japan
Novel Organic Photovoltaics using Surface Complexes of TiO2 and TCNX Compounds
3:00PM-3:30PM Maxim Pshenichnikov, University of Groningen, Groningen, Netherland
Hole Transfer Dynamics in Organic Photovoltaic Devices
To download presentation click here
3:30PM-4:00PM Nikolai Faleev, Arizona State University, Phoenix, Arizona, USA
Crystal Defects in Epitaxial Structures and their Impact on Physical Properties of Photoconverters
4:00PM-4:30PMCOFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Eugene Goodilin, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia
Functional Nanomaterials for Power Sources
To download presentation click here
5:0PM-5:30PM Gwomei Wu, Chang Gung University, Kweisan, Taiwan
High Performance Alkaline Solid Polymer Electrolyte Zinc-Air Fuel Cells
5:30PM-6:00PM Arnaldo Galbiati, Solaris Photonics, London, United Kingdom
A Novel Photovoltaic Device with Alkali Metal Active Region: The Alkaline Solar Cell
To download presentation click here







September 15: Afternoon session VI (2:00PM-6:00PM)
Functional Magnetic Nanostructured Materials and Devices
Co-chairmen: Gennadi Bersuker and Alexander Morosov
Location: Bldg 1 at the New Territory, Lecture Hall E237
2:00PM-2:30PM Andrey Fraerman, Institute for Physics of Microstructures of Russian Academy of Sciences, Nizhny Novgorod, Russia
Magnetic States and Transport Properties of Laterally Confined Magnetic Multilayers
2:30PM-3:00PM Vladimir Shur, Ural State University, Ekaterinburg, Russia
Formation of Self-assembled Nanodomain Structures in Ferroelectrics
3:00PM-3:30PM Alexander Sigov, Moscow State Technical University of Radio Engineering, Moscow, Russia
Nanodomain State of Magnetic Multilayers
3:30PM-4:00PM Andre Stachkevich, Université Paris 13, Paris, France
Nano-Composite Ferromagnetic Materials: Applications in High Frequency Electronics and Photonics
4:00PM-4:30PMCOFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Dmitri Fil, Institute for Single Crystals, Kharkov, Ukraine
Graphene Bilayer Structures with Superfluid Magnetoexcitons
To download presentation click here
5:00PM-5:30PM Alexander Khitin, University of California Riverside, Riverside, California, USA
Magnonic Devices a Route to beyond CMOS Logic Circuitry
5:30PM-6:00PM Victor Mironov, Institute for Physics of Microstructures RAS, Nizhny Novgorod, Russia
Magnetic Force Microscopy of Patterned Ferromagnetic Nanostructures










September 16 (Summer School)


September 16: School Session V: (10:00AM-1:00PM)
Co-chairmen: Sergey Gavrilov and Nikolai Faleev
Location: Club House MIET
9:30AM-10:00AM Introduction to MIET
10:00AM-11:00AM Mark Reed, Yale University, New Haven, Connecticut, USA
Label-Free Biosensing with Silicon Nanowires
11:00AM-12:00PM Dominic Gervasio, University of Arizona, Tucson, Arizona, USA
Silicon Electroplating for Solar cells and Thin Film Transistors
To download presentation click here
12:00PM-1:00PM Fred Roozeboom, TNO and Technische Universiteit Eindhoven, Eindhoven, Netherlands
Nanoscale Spatial Atomic Layer Deposition for Solar Cell Applications
1:00PM-2:00PM LUNCH
September 16: School Session VI (2:00PM-6:00PM)
Co-chairmen: Sergey Gavrilov and Fred Roozeboom
Location: Club House MIET
2:00PM-3:00PM Victor Klimov, Los Alamos National Laboratory, Los Alamos, New Mexico, USA
From Carrier Multiplication and Hot-Electron Transfer to the Mysteries of Nanocrystal Blinking
3:00PM-4:00PM Daniele Ielmini, Polytechnic University of Milan, Milan, Italy
Nanoionic Devices: Opportunities and Challenges for Nanoscale Storage and Computing
To download presentation
click here
4:00PM-5:00PM Alex Demkov, University of Texas at Austin, Austin, Texas, USA
Physics of Oxide Heterostructures
5:00PM-6:00PM Ilya Ivanov Oak Ridge National Laboratory, Oak Ridge, Tennessee, USA
0-D, 1-D and 2-D Nanomaterials Assemblies for Transparent Conducting Electrodes









September 16 (Symposium Zelenograd)


September 16: Plenary Session III (9:00AM-12:30PM)
Co-chairmen: Gyula Eres and Vladimir Razumov
Location: Zelenograd Center of Entepreneurship Development
9:30AM-10:00AM Victor Bykov, NT-MDT, Zelenograd, Russia
New Metrological and Technological Systems for Research and Development in Nanotechnology
10:00AM-10:30PM Jinho Ahn, Hanyang University, Seoul, Korea
Challenges in Mask Technology for EUV Lithography
10:30AM-11:00AMCOFFEE BREAK
11:00AM-11:30PM Geun Young Yeom, Sungkyunkwan University , Suwon, Korea
Application of Atomic Layer Etching to Nanodevice Fabrication
11:00AM-11:30AM Byoung Hun Lee, Gwangju Institute of Science and Technology, Gwangju, Korea
Electrical Characterization Methods for Graphene MOSFET
11:30AM-12:00PM Leonid Tsybeskov, New Jersey Institute of Technology, Newark, New Jersy, USA
Three-Dimensional Silicon-Germanium Nanostructures for Light Emitters and On-Chip Optical Interconnects
To download presentation click here









September 16: Afternoon session VII (2:00PM-6:30PM)
Materials and Devices for Nanoscale Electronics
Co-chairmen: David Gilmer and Vladimir Panov
Location: Zelenograd Center of Entepreneurship Development
2:00PM-2:30PM Magdalena Lidia Ciurea, National Institute of Materials Physics, Bucharest, Romania
Electrical Transport in Films of Ge Nanodots embedded in Amorphous SiO2 Matrix
2:30PM-3:00PM Natalia Maslova, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia
Elastic and Inelastic Phenomena in Tunneling Processes Through Nanostructures
3:00PM-3:30PM Vladimir Gritsenko, Institute of Semiconductor Physics, Novosibirsk, Russia
Electronic Properties of TANOS Flash Memory
To download presentation click here
3:30PM-4:00PM Hyunsang Hwang , Gwangju Institute of Science and Technology, Gwangju, Republic of Korea
Electrical and Reliability Characteristics of RRAM for Cross–point Memory Applications
4:00PM-4:30PM COFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Hi–Deok Lee, Chungnam National University, Daejeon, Korea
Low Contact Resistance Ni Germanide for Nano–Scale Ge MOSFETs
5:00PM-5:30PM David Lockwood, National Research Council of Canada, Ottawa, Ontario, Canada
Photoluminescence Efficiency of Germanium Dots Self-Assembled on SiO2 and TiO2
To download presentation click here
5:30PM-6:00PM Predrag Krstic, Oak Ridge National Laboratory, Oak Ridge, Tennessee, USA
Control of Charged Particles in a Virtual, Aqueous Nanopore by RF Electric Field
To download presentation click here









September 16: Afternoon session VIII (2:00PM-6:30PM)
Processes, Materials and Devices: Design and Characterization
Co-chairmen: Dmitri Golberg and Sergey Magonov
Location: Zelenograd Center of Entepreneurship Development
2:00PM-2:30PM Sergey Beznosyuk , Altai State University, Barnaul, Russia
Nonequilibrium Femtosecond Processes of Nanographene Quantum Relaxation
2:30PM-3:00PM Nikolay Chkhalo, Institute of Physics of Microstructures RAS, Nizhny Novgorod, Russia
Precision Imaging Multilayer Optics for Soft X-Ray and Extreme Ultraviolet Ranges
To download presentation click here
3:00PM-3:20PM Alexander Despotuli, Institute of Microelectronics Technology and High Purity Materials RAS, Chernogolovka, Russia
Transport and Capacitance Phenomena in Double Electric Layer on Electronic/Superionic Heterojunction: A Model of Disturbed Crystal Potential Relief
3:20PM-3:40PM Sergey Amitonov , Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia
Suspended Silicon Nanowire Transistor as High Sensitive Charge Sensor
To download presentation click here
3:40PM-4:00PM Alexey Sharafiev, Lomonosov Moscow State University, Moscow, Russia
Synthesis of Active Electrically Small Superconductor Antenna
To download presentation click here
4:00PM-4:30PM COFFEE BREAK
4:30PM-5:00PM Elena Sheka, Peoples Friendship University of Russia, Moscow, Russia
Graphene: Nanochemistry, Nanomagnetism, Nanophotonics, and Nanomechanics
To download presentation click here
5:00PM-5:30PM Anatoliy Rzhanov, NT-MDT Development, Phoenix, Arizona, USA
Model of Sputtering in Molecular Approach
5:30PM-6:00PM Vladimir Smirnov, Taganrog Institute of technology, Taganrog, Russia
Regularity Investigation Of Nanostructured ZnO Films Memristive Effect By Atomic-Force Microscopy



Empowered by Nano & Giga Solutions and NT-MDT

© 2010